Међународни дан особа са инвалидитетом обележава се од 1992. године када је Генерална скупштина Уједињених нација усвојила резолуцију којом се све земље позивају на обележавање тог дана, са циљем да се особама са инвалидитетом омогући једнако уживање људских права и равноправно учествовање у друштвеном животу. Тема ИДПД-а 2023. године је „Уједињени у акцији за спасавање и постизање циљева одрживог развоја за, са и од стране особа са инвалидитетом“.
У Републици Србији, Стратегијом за унапређење положаја особа са инвалидитетом за период од 2020. до 2024. године и Акционим планом од 2023. до 2024. године предвиђен је низ мера и активности чија би реализација допринела остварењу три посебно истакнута циља: повећаној друштвеној инклузији особа са инвалидитетом, обезбеђењу уживањa права особа са инвалидитетом на пословну способност и породични живот на равноправној основи са другима и ефикасној заштити од дискриминације, насиља и злостављања, и системском увођењу перспективе инвалидитета у доношење, спровођење и праћење јавних политика.
Град Крагујевац спроводи јавне политике и предузима мере које особама са инвалидитетом на локалном нивоу омогућавају задовољавање потреба из области социјалне и здравствене заштите, образовања и запошљавања, приступачности и спортске и културне инклузије, а однос локалне власти према особама са инвалидитетом у овом граду би требало да служи челницима осталих локалних самоуправа у нашој држави да следе њихов пример. Град Крагујевац добитник је и признања Заштитника грађана за унапређење приступачности садржаја у области културе.
Локалним акционим планом за унапређење положаја особа са инвалидитетом на територији Града Крагујевца за период 2023 – 2025. године, као стратешким документом локалне самоуправе, који усваја Скупштина, повезује конкретне мере и акције које треба предузети да би се на одговарајући начин одговорило на потребе и права особа са инвалидитетом у локалној заједници.
Проблеми са којима се суочавају особе са инвалидитетом у граду Крагујевцу, што важи и за остале градове у Републици Србиј могу се сврстати у неколико категорија: приступачност, партиципација и дискриминација, образовање, запошљавање, социјална заштита, здравствена заштита. Мере које ће Град Крагујевац предузети у наредном периоду, а које су предвиђене локалним акционим планом, дефинисане су кроз три разичита циља:
1.Обезбеђивање пуне приступачности објеката, јавних површина, информација, услуга и производа особама са инвалидитетом кроз обезбеђење приступачности јавних објеката, јавних услуга, саобраћајница као и информационе приступачности и уклањање комуникацијских баријера
2.Унапређење услуга социјалне заштите за особе са инвалидитетом кроз обезбеђење услуга социјалне заштите за особе собe са инвалидитетом и децу са сметњама у развоју и инвалидитетом унапређењем постојећих и развојeм нових услуга
3. Укључивање особа са инвалидитетом у све аспекте друштвеног живота у заједници кроз, подршку у учешћу особа са инвалидитетом у политичком и јавном животу, спортским и рекреативним активностима и културном стваралаштву као и
иформисање и едукација о животу и потребама ОСИ.
Неопходна је подршка и партиципација при остваривању права на рад ОСИ а важно је остварити превенције и заштите особа са инвалидитетом од насиља и злостављања, посебно превенције и заштите жена са инвалидитетом од насиља.
41% ОСИ у Крагујевцу, што важи и за особе са инвалидитетом у градовима широм Србије, се сусреће са значајним тешкоћама у образовању.
Потребно је обезбеђивање адекватне додатне подршке из система образовања, здравља и социјалне заштите деци и ученицима у инклузивном образовном окружењу како би се позитивно утицало на баријере, предрасуде и неадекватан однос наставног особља и вршњака; недостатак педагошких асистената, тумача знаковног језика, личних пратиоца деце; недостатак стручних лица за додатну подршку (психолога, дефектолога, логопеда…)
У систему здравствене заштите потребно је радити на побољшању доступности и квалитета здравствене заштите и унапређење компетенција здравствених радника и здравствених сарадника за пружање квалитетне здравствене заштите и неге особама са инвалидитетом, у складу са концептом инвалидитета заснованом на људским правима
С обзиром на вишеструке кризе данашњег света, постизање циљева одрживог развоја је у опасности. На средини периода имплементације Агенде 2030, свет није на путу да достигне бројне циљеве одрживог развоја до 2030. За многе, напредак је или застао или назадовао испод основне линије из 2015. године.
У складу са централном одредницом Агенде за одрживи развој до 2030. да „не оставимо никога иза себе“, кључно је да се кроз сарадњу влада и јавног и приватног сектора пронађу иновативна решења и за особе са инвалидитетом како би свет учинили доступнијим и праведнијим местом.
Испред Савета за унапређење положаја особа са инвалидитетом,
Организације ОСИ
Крагујевац
Ана Радаковић