Koliko puta smo već čuli o problemima onih koji ne silaze sa kompjutera i igrica?! E bar su slepi toga pošteđeni – pomislićete vi, i naravno – prevarićete se. Naime postoje mnoge igrice za slepe, od avanturističkih, u kojima ste suočeni sa raznim neprijateljima, pa do edukativnih, koje vam pomažu ne samo da ispoljite svoja znanja, nego i da steknete nova.
Postoje tzv. audio igrice za slepe, koje se baziraju na praćenju zvučnih efekata. Na primer, kako ćete reagovati kao Tarzan (igra Tarzan junior) zavisi od toga da li vam je tigar levo ili desno, ili pak u centru slušalica. U svim audio igricama princip je u prostiranju zvuka u slušalicama ili u tzv. sound surround okruženju: da li vam određeni zvuk dolazi s leve ili desne strane, ili vam je u “centru”. Tada reagujete pomoću određenih tastera i vršite određenu radnju. U nekim igricama, kao što su igrice sa rečima, zvuk, naravno, nije bitan, ali je bitno, recimo upisati neko slovo ili neku reč tamo gde treba. To radite pomoću tzv. čitača ekrana, koji inače pomažu slepim osobama da se snalaze na računaru. Više detalja o audio igricama za slepe možete naći na audiogames.net ili na sajtovima proizvođača tih audio igrica (L-works, PB games…). Ima besplatnih igrica, ali i onih koje se plaćaju, a većina onih koje se plaćaju nisu skupe.
Slepi imaju i društvene igre (šah, razne vrste kartaških igara, domine, monopol…). Ove igrice su prilagođene slepima, ali trebalo bi da ih mogu igrati sa videćim prijateljima. Budući da su društvene igre, igraju se na raznim internet platformama i možete ih igrati sa osobama iz svih delova sveta. Najpoznatije platforme za ove igrice su Quentinc’s playroom (www.qcsalon.net) i RS games (www.rsgames.org).
Osim na računarima, slepi mogu da igraju igrice i na mobilnim telefonima. Princip je sličan, ako ne i isti, a jedna od najpoznatijih platformi gde igraju i slepi i videći je Diceworld. Postoji aplikacija i za Android i za IOS. Ova platforma, kao što joj i samo ime kaže, sadrži šest igara sa kockicama, poput jamba.
I za slepe kao i za videće ovde važi isto: Iako su igrice zabavne i umnogome obogaćuju život slepih, treba ih, kao i računare i telefone uopšte, koristiti s merom, jer i slepi mogu postati veliki zavisnici od računara.