U okviru 66. Međunarodnog beogradskog sajma knjiga i ove godine će se predstaviti rad Biblioteke “Dr Milan Budimir”, koja kao specijalizovana biblioteka više od pola veka radi u okviru Saveza slepih Srbije. Ovo je jedinstvena prilika da se u neposrednom kontaktu sa posetiocima sajma predstavi knjiga dostupna slepim i slabovidim osobama: Brajevo pismo, audio format, elektronska knjiga. Baš ovim redosledom su se primenjivali načini prilagođavanja standardnog pisma u dostupne forme koje samostalno ili uz pomoć digitalnih uređaja mogu da čitaju svi oni kojima standardno pismo nije dostupno. Tokom trajanja sajma, pored bogatog i raznovrsnog fonda knjiga, brošura i specijalizovanih pomagala, posetioci će moći da vide proces digitalizacije zvučnih knjiga snimljenih na magnetofonskim trakama i audio kasetama. Upotrebom savremene tehnologije proces digitalizacije potpuno samostalno može da obavlja slepa osoba. Zahvaljujući ovom postupku, sačuvan je ogroman broj zvučnih knjiga i zapisa, snimanih nakon II svetskog rata.
I pored savremenih asistivnih tehnologija, jedinstveno tačkasto pismo koje je stvorio Francuz Luj Braj predstavlja osnov pismenosti slepe osobe. Poklopilo se da je baš ove godine počasni gost na Beogradskom sajmu knjiga Francuska, zemlja u kojoj je nastalo Brajevo pismo. U svetu se obeležava 180 godina od prvog predstavljanja ovog pisma i njegove primene. S tim u vezi u nastavku donosimo odlomak iz knjige “Put svetlosti – Brajevo pismo i obrazovanje slepih u Srbiji”, koju su napisale Gordana Lazarević, Tatjana brzulović i Jelena Đurđulov.
“Izuzetno je interesantan način na koji je genijalnost Brajevog pisma demonstrirana javnosti. Bilo je to 1843. godine, u vreme proslave povodom otvaranja nove školske zgrade. Pomoćnik direktora instituta, Žozef Gade, održao je govor posvećen Brajevom metodu, toplo ga hvaleći i predočavajući publici sve prednosti koje može da pruži slepim osobama. Specijalno za tu priliku, napravljena je demonstracija za prisutne, vrlo slična onoj koju je Šarl Barbije 1823. godine organizovao u Akademiji nauka, kako bi prisutni mogli da se uvere da slepe osobe, primenjujući Brajev alfabet, zaista mogu da čitaju i pišu. Neko iz publike diktirao bi pesmu slepoj devojčici koju bi ona zapisala, a kasnije bi pozvali drugu slepu devojčicu koja se u trenutku diktiranja nalazila van prostorije, i ona bi, bez ijedne greške, pročitala zapisani tekst. Slična demonstracija organizovana je i za notni sistem. Sam Braj je za svo to vreme sedeo u publici. To je bilo prvo zvanično predstavljanje Brajevog pisma i početak njegove primene i priznavanja prvo u Evropi, a potom i širom sveta.”
Pozivamo vas da posetite Sajam knjiga i štand Biblioteke i Saveza slepih Srbije u hali 4, gde će ljubazne kolege i predstavnici Škole „Veljko Ramadanović“ iz Zemuna odgovarati na vaša pitanja i demonstrirati izložene uređaje i specijalizovana pomagala.