Od 21. do 29. oktobra, Biblioteka Saveza slepih Srbije “Dr Milan Budimir” je već po tradiciji učestvovala na ovogodišnjem 66. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga sa svojim štandom u hali 4, zajedno sa Školom za učenike oštećenog vida “Veljko Ramadanović”. Zainteresovani su mogli da vide ne samo knjige na Brajevom pismu i u zvučnom formatu, nego i razna pomagala za slepe, društvene igre, uređaje za čitanje knjiga i za rad na računaru, kao i mašinu za pisanje Brajevog pisma, tablu i šilo i tablicu koju učenici prvog razreda koriste pre početka opismenjavanja, kako bi imali predstavu o prostoru i Brajevim tačkama.
Na štandu naše Biblioteke 22. oktobra, književnica Zorica Kuburović promovisala je svoju knjigu “Lek od breskvinog lišća”, koju je prethodno snimila i pročitala u studiju Biblioteke za potrebe čitalaca. Ovo je bila i prilika da se na veoma afirmativan način pozovu svi oni koji žele da svoje knjige učine dostupnim slepim i slabovidim osobama dođu u studio i pročitaju ih.
Štand su posetili i Čed i Dženifer Grifits, predstavnici Crkve Isusa Hrista svetaca poslednjeg dana, sa kojima Savez slepih Srbije i Biblioteka “Dr Milan Budimir” imaju dobru saradnju u oblasti digitalizacije knjiga snimljenih na magnetofonskim trakama i audio kasetama. Na štandu, a kasnije i u samoj Biblioteci, oni su snimili video materijal za dokumentarni video zapis o njihovom radu u Srbiji. Kao i svake godine, na tzv. školski dan sajma, učenicima je bilo zanimljivo da vide Brajevo pismo, otkucaju svoje ime na mašini ili ga dobiju otkucano, kao i da odigraju partiju šaha sa slepom osobom. Bili su vrlo radoznali i postavljali su pitanja o životu i mogućnostima slepih. Štand su posetili učenici iz škola širom Srbije koji su toga dana organizovano posetili sajam. Ovakvi događaji uvek su prilika za susret sa saradnicima iz regiona te smo ugostili i predstavnike Biblioteke za slijepe Crne Gore na čelu sa direktorom Biblioteke Božidarom Dendom.
Prema reakcijama i utiscima koje su posetioci pokazali potrebno je organizovati češće događaje otvorene za javnost i građane, gde bismo govorili o mogućnostima i preprekama u svakodnevnom životu slepih i slabovidih osoba. Takođe to bi bila prilika da se i na licu mesta demonstriraju rad sa specijalizovanim pomagalima i asistivnom tehnologijom.